zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Možné důvody nepravidelné menstruace: Proč je dobré vždy vyhledat lékaře?

Kateřina Hájková
07.05.2022

Za nepravidelnou menstruací může stát celá řada různých důvodů. Ty mohou být více či méně vážné. Proto je vždy lepší nenechávat si informace o obtížích pro sebe a poradit se s gynekologem. Právě on může vyloučit závažné příčiny a provést správnou diagnózu.

Menstruační cyklus je biologický a hormonální proces, kterým prochází každá zdravá žena. Přichází zpravidla zhruba jednou za 28 dní a trvává od 3 do 6 dnů. Jeho pravidelnost a charakter je úzce spjat s emocionálním i tělesným zdravím. Jakékoliv abnormality mohou být znamením, že se něco děje. Proto je rozumné neponechávat nic náhodě a poradit se s lékařem. Co může stát za nepravidelnou menstruací?

1.    Potíže se štítnou žlázou

Vzhledem k tomu, že štítná žláza produkuje důležité hormony ovlivňující endokrinní systém, metabolismus a sexualitu, mohou se poruchy její činnosti dotknout i menstruačního cyklu. Výsledky různých studií potvrzují, že za nepravidelnou menstruací nebo dokonce za jejím vynecháváním může stát právě narušená činnost štítné žlázy. 

2.    Vysazení antikoncepce

Perorální antikoncepce slouží k zabránění početí, tyto pilulky v těle udržují vysokou hladinu estrogenu. Nastalou situaci si tělo vysvětluje jako těhotenství čili přirozeně brání dalšímu početí. Po 21 dnech zpravidla následuje odpočinkový týden, kdy mají ženy pravidelnou menstruaci. Jakmile se ovšem pilulky užívat přestanou, mohou se objevit potíže s menstruačním cyklem. Kvůli hormonálním změnám se dokonce menstruace nemusí dostavit vůbec – podle odhadů až 29 % žen po vysazení antikoncepce dostane menstruaci až po 3 měsících. 

3.    Vysoce intenzivní tréninky

Zkušenosti i výsledky studií ukazují, že pravidelná nadměrná zátěž může u žen vést k poruchám nebo dokonce k zastavení cyklu. Týká se to jak běžkyň, tak třeba i kulturistek. 

4.    Hormonální nerovnováha

Mohou ji způsobit různá onemocnění, typicky například syndrom polycystických vaječníků. Takové stavy mohou změnit hladiny pohlavních hormonů, což se může projevit změnami menstruačního cyklu i symptomy jako je akné, změny hmotnosti nebo abnormální růst ochlupení. U některých žen se může už před 40. rokem věku dostavit předčasná menopauza, která je kromě nepravidelnosti cyklu doprovázena příznaky typu vaginální suchosti, nočního pocení nebo častých změn nálad.

5.    Stres

Autoři textu publikovaného v odborném magazínu Pediatric Endocrinology Reviews vysvětlují charakter vztahu mezi nepravidelnou menstruací a stresem. Reprodukční systém je řízen jak neuronovým, tak endokrinním systémem. Hypotalamus je neuroendokrinní žláza zodpovědná za podporu funkce vaječníků. Jakákoli jeho změna, jako je ta způsobená stresem, tedy může ovlivnit i menstruační cyklus. 

6.    Nutriční nedostatky

Nevyvážená strava se může negativně podepsat na fungování štítné žlázy i nadledvinek. Jídelníček chudý na antioxidanty, vitaminy, minerály a probiotika může zvýšit hladinu stresového hormonu kortizolu a vést k poruchám jako je hypotyreóza, únava nadledvinek nebo poruchy reprodukčního systému a sexuality – nadbytek kortizolu totiž může ovlivnit hladinu mnoha důležitých hormonů, což vede k výše popisované hormonální nerovnováze a všem jejím možným důsledkům. 

Zdroj: www.steptohealth.com

Autor: Kateřina Hájková

Den matek: Darujte svým maminkám zdraví, krásu a vitalitu!
Podběl lékařský – připravte se na sběr listů. Jak je můžete využít?

Další články