Nespokojenost s vlastním vzhledem

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Občas to popadne každého, nebo spíše každou z nás. Řešíme velký zadek, malá prsa, kudrnaté či rovné vlasy, křivý nos nebo krátké nohy. Nejhorší to bývá v pubertě. Pokud se tyto nespokojenosti dostavují jen občas, nezasahují nám významně do života a nevedou k tomu, že se začneme nadměrně trápit, stranit společnosti či být pravidelným klientem klinik plastické chirurgie a salónů krásy, pak je vše v pořádku.

Syndrom pocitu ošklivosti

Nadměrné zaobírání se domnělými vadami na kráse u normálně vyhlížející osoby je nemoc. Nazývá se dysmorfofobie neboli syndrom pocitu ošklivosti. Nemocný je natolik zaujatý pocitem vlastní ošklivosti a nebo tím, že dává přehnaný význam drobným tělesným odlišnostem, že mu to začne bránit v normálním životě. V práci, v přátelských i partnerských vztazích.

Pacient se svou domnělou či nepodstatnou vadou neustále mučivě trápí. Je přesvědčen, že okolí jeho abnormalitu permanentně sleduje a komentuje. Že je zdrojem všech jeho potíží („kdybych měla menší zadek, měla bych spokojený vztah“). Neustále se prohlíží v zrcadle nebo se mu úzkostně vyhýbá. Dokola řeší, jak svoji vadu opravit, zamaskovat, skrýt.

Tato tzv. dysmorfofobická porucha je častější u žen než u mužů. (Přesto jedním z nejznámějších lidí postižených touto poruchou byl muž, Michael Jackson.) Takto postižení jedinci málokdy pochopí, že jejich hon za dokonalým vzhledem je více poškodí, než aby jim pomohl.

Ve snaze svůj domnělý defekt skrýt na sebe naopak často strhávají pozornost plnou nepochopení a odsudku. Kačeří rty po zbytečných korekcích, přehnané líčení, nadměrné, směšné účesy. To vše mohou být výsledky dysmorfofobické poruchy.

Vznik a důsledky dysmorfofobie

Dysmorfofobie začíná obvykle v pubertě či na prahu dospělosti. Začátek je většinou postupný. Touto poruchou postižený jedinec se začne stále více a více zabývat danou částí svého těla, často navštěvuje kliniky plastické chirurgie a pod.

Spokojenost nepřichází nikdy a mínění o sobě samém je v rozporu s tím, jak daného jedice vnímá jeho okolí. V těžkých případech pacient přestává chodit do práce, vycházet z bytu, izoluje se od přátel. Ve vyhrocených situacích mohou tito lidé své trápení řešit i sebevraždou.

Příčiny a léčba dysmorfofobické poruchy

Příčina dysmorfofobické poruchy není známá. Často se pojí s depresemi a obsedantními poruchami.

Velký vliv mají, jak se zdá, i kulturní a sociální normy. Neustálé bombardování celé společnosti módními „vzory“, které jsou více dílem photoshopu než přírody, je velkým problémem a pro mnoho lidí zdrojem neadekvátního zahanbení.

Jsou ovšem i případy, kdy za vznikem této poruchy mohou stát příliš ambiciózní  rodiče, kteří místo aby byli svému dítěti oporou, pro něj mají pouze slova kritiky. Když citlivější a méně sebevědomý jedinec slýchá od svých nejbližších každou chvíli věty typu "Podívej se, jak vypadáš", rozhodně mu to na sebevědomí nepřidá, a tak může už u malého dítěte vzniknout zárodek dysmorfofobické poruchy.

Léčba dysmorfofobie bývá velmi obtížná. Vysvětlování, že je jedinec naprosto normální a respektu hodná osoba, vůbec nepomáhá. V některých případech pomohou antidepresiva, která sníží obavy a starosti pacienta. Málokdy však obtíže vymizí zcela. Jako podpůrná metoda slouží psychoterapie.

Nespokojenost s vlastním vzhledem patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o tělo

 • Romana67 30.04.2017 14:04 Zvětšení poprsí

  Hezký den všem, já už několik týdnů užívám tablety BreastExtra a nemohu si je vynachválit, prsa…

 • Natálie.m 28.04.2017 23:04 prací prášek pro citlivou pokožku

  Dnes jsem premiérově koupila tento prací prášek tak už se těším až ho vyzkouším

 • Troubská 28.04.2017 22:04 Krém na vrásky

  Měla bych dotaz nevímjestli úplně k tématu. Alechci si udělatvizážistický kurz nějakýa našla jsem…

 • Iveta 28.04.2017 17:04 PEDIKÚRA

  Tak jestli mi to zabere, tsak neváhám a jdu hned. Uz me to leze na nervy a dochází mi trpelivost…

 • Felix 28.04.2017 14:04 Deodorant

  Taky jsem vyzkoušel ten zázrak jménem Antipe a nezbývá mi nic jiného, než chválit. To musíte…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku