5 tipů, jak v létě omezit pocení

Všichni víme, že pocení je pro tělo důležité a má svůj fyziologický význam, reguluje naši tělesnou teplotu. V horkých letních dnech a vlivem častějších změn tlaku se však potíme víc, než je v některých situacích společensky přijatelné. Co s tím?

Pocení nevoní, spíš naopak, a právě v tom je ta potíž. Způsobují to velké potní (pachové) žlázy, které jsou v podpaží, v tříslech, v oblasti hrudníku a blízko pohlavních orgánů.

Nadměrné pocení jako handicap

Potní žlázy produkují tekutinu, která se díky obsahu tuků a bílkovin rozkládá, čímž přitahuje bakterie, které více či méně způsobují nepříjemný zápach. Něco takového je zaručenou společenskou katastrofou, lidé s dlouhodobým problémem nadměrného pocení, které se může vyskytovat na nejrůznějších částech těla, však mohou čelit i problémům ve vztazích či v práci.

Pár každodenních zásad proti nadměrnému pocení

 1. Každodenní ranní sprcha probudí, zvedne náladu i osvěží, odcházejte tak každé ráno z domu pozitivně naladěni a s pocitem čistoty.
 2. Používejte oblečení z přírodních materiálů, které si měňte denně.
 3. Začněte se zdravou životosprávou a přizpůsobte jídelníček, některé aromatické silice z jídla přecházejí i do kůže (např. česnek, kari koření, cibule apod.)
 4. Používejte antiperspiranty a deodoranty. Antiperspiranty omezují činnost potních žláz, obsahují přísady, které zamezují množení bakterií, a tím i zápachu. Deodoranty však pach potu pouze dočasně překryjí, hygiena zůstává na prvním místě!
 5. Naprostou samozřejmostí by měla být depilace a epilace. V místech s hustým ochlupením dochází k nadměrnému pocení velmi často a i hygiena se v těchto místech udržuje hůře.

Botulotoxin a laser - když se pocení vymyká kontrole

Dočasným řešením může být injekce botulotoxinu, který brání přenosu nervových signálů do potních žláz, ty tak nedostávají podněty ke své činnosti. Po ošetření botulotoxinem nechte pokožku v klidu, holení se v místě ošetření doporučuje až cca po třech dnech. Oproti této proceduře laser zabraňuje pocení trvale.

Zákrok laserem je bezpečný, nenáročný a trvá zhruba 30 minut. Metoda vede k trvalému odstranění potních žlázek a provádí se v lokální anestezii. Po laserovém ošetření se doporučuje nevystavovat pokožku na slunci. Rekonvalescence je po využití kterékoli z těchto dvou metod rychlá a obvykle bez komplikací.

Zdroj: bety.cz, womanonly.topzine.cz

Foto: Pixabay.com

5 tipů, jak v létě omezit pocení patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o tělo

 • Kamila 15.08.2017 21:08 Krém na vrásky

  Aha, a v obou dvou případech tedy spokojenost?..

 • Herka 15.08.2017 18:08 zkusenosti s clip in

  Ahoj, díky moc.. je to tam fakt fajn , doufám že podle jejich obrázku trefím délku vlasů..…

 • Tamara 15.08.2017 15:08 krásné vlasy

  Vybírám z vlasovékosmetiky přímo tam, odkudsvoje vlásky mám :o)http://www.vlasy-k-prodlouzeni…

 • Hela 15.08.2017 07:08 Deodorant

  Antipe bylo to jediný, co mi pomohlo od problémů s pocením. Nebylo to příjemné, ale už mám pokoj.

 • Nela 13.08.2017 20:08 Krém na vrásky

  Jestli ráda vybíráte tak za sebe doporučuji www.ageo.cz

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku