5 tipů, jak v létě omezit pocení

Všichni víme, že pocení je pro tělo důležité a má svůj fyziologický význam, reguluje naši tělesnou teplotu. V horkých letních dnech a vlivem častějších změn tlaku se však potíme víc, než je v některých situacích společensky přijatelné. Co s tím?

Pocení nevoní, spíš naopak, a právě v tom je ta potíž. Způsobují to velké potní (pachové) žlázy, které jsou v podpaží, v tříslech, v oblasti hrudníku a blízko pohlavních orgánů.

Nadměrné pocení jako handicap

Potní žlázy produkují tekutinu, která se díky obsahu tuků a bílkovin rozkládá, čímž přitahuje bakterie, které více či méně způsobují nepříjemný zápach. Něco takového je zaručenou společenskou katastrofou, lidé s dlouhodobým problémem nadměrného pocení, které se může vyskytovat na nejrůznějších částech těla, však mohou čelit i problémům ve vztazích či v práci.

Pár každodenních zásad proti nadměrnému pocení

 1. Každodenní ranní sprcha probudí, zvedne náladu i osvěží, odcházejte tak každé ráno z domu pozitivně naladěni a s pocitem čistoty.
 2. Používejte oblečení z přírodních materiálů, které si měňte denně.
 3. Začněte se zdravou životosprávou a přizpůsobte jídelníček, některé aromatické silice z jídla přecházejí i do kůže (např. česnek, kari koření, cibule apod.)
 4. Používejte antiperspiranty a deodoranty. Antiperspiranty omezují činnost potních žláz, obsahují přísady, které zamezují množení bakterií, a tím i zápachu. Deodoranty však pach potu pouze dočasně překryjí, hygiena zůstává na prvním místě!
 5. Naprostou samozřejmostí by měla být depilace a epilace. V místech s hustým ochlupením dochází k nadměrnému pocení velmi často a i hygiena se v těchto místech udržuje hůře.

Botulotoxin a laser - když se pocení vymyká kontrole

Dočasným řešením může být injekce botulotoxinu, který brání přenosu nervových signálů do potních žláz, ty tak nedostávají podněty ke své činnosti. Po ošetření botulotoxinem nechte pokožku v klidu, holení se v místě ošetření doporučuje až cca po třech dnech. Oproti této proceduře laser zabraňuje pocení trvale.

Zákrok laserem je bezpečný, nenáročný a trvá zhruba 30 minut. Metoda vede k trvalému odstranění potních žlázek a provádí se v lokální anestezii. Po laserovém ošetření se doporučuje nevystavovat pokožku na slunci. Rekonvalescence je po využití kterékoli z těchto dvou metod rychlá a obvykle bez komplikací.

Zdroj: bety.cz, womanonly.topzine.cz

Foto: Pixabay.com

5 tipů, jak v létě omezit pocení patří do témat
 • Silva 30.01.2018 23:08:34

  Děkuji za tipy, už se těším na léto :)

 • LEE 20.09.2017 12:37:04

  Dlouho jsem se trapil s pocenim vyzkousel jsem radu veci a nic nefungovalo. Az mi kozni lekarka poradila at si objednam antiperspirant sweatstop . Trochu jsem vahal ohledne ceny a uz jsem tomu neveril ze by neco zabralo ale nakonec jsem objednal, vyzkousel a jsem nadsen ucinkem. Funguje na 100%. Objednal jsem ho na www.stop-potu.cz Z osobni zkusenosti mohu jen doporucit.


Adresář

Diskuze na téma Péče o tělo

 • Dana 05.03.2018 10:03 Krém na vrásky

  Které přípravky tedy používáte na pleť? Nejlíp na to abych trochu omládla? Vím že nemůžu čekat…

 • 02.03.2018 09:03 Yes Visage recenze

  Jako jo bolelo mě to, ale zabírají na to prášky že jo. Co mi spíš vadilo byla nepohodlná…

 • Ilona 28.02.2018 22:02 jizvy a jizvičky

  Je zákrok hodně bolestivý ? A jak to vůbec probíhá ?

 • Gábina 28.02.2018 19:02 Amaryllis centrum

  Co by tě konkrétně zajímalo ? Amaryllis centrum navštěvuji, ale hlavně co jsem se dívala, tak na…

 • Irena 28.02.2018 18:02 Červené cévky v obličeji

  Já je navštěvuji hodně málo, protože jsem z Brna, ale maminka je z Prahy a ta u nich byla už na…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku